A döntés

 

Sokan sokféle okból dönthetnek úgy, hogy elhagyják az országot, ahol élnek. Ezeket az okokat én itt most nem firtatom, ez mindenkinek a saját dolga. Van viszont néhány kérdés, amit mindenképp fel kell tenned magadnak, mielőtt életed egyik legnagyobb döntését meghozod. Ezek a kérdések a következők:

 

0. Mi a célod?

1. Racionális ok vezérel-e?

2. Biztosan boldogabb leszel-e kint, mint Magyarországon?

3. Van-e (vagy a kiutazás időpontjában lesz-e) elegendő: a. tőkéd?

b. nyelvtudásod?

            c. kitartásod?

 

4. Eléggé nyitott vagy-e?

5. Biztos vagy-e a döntésedben?

 

Nagyon fontos, hogy alaposan átgondold ezeket a kérdéseket. Szánd rá a kellő időt a válaszokra, ellenkező esetben az egész maximum egy nagyon drága, nem túl kellemes nyaralás lesz, nem pedig letelepedés. Vegyük is sorra a kérdéseket. Ha megvan az okod, legyen meg a célod is. Konkrét cél nélkül biztos a bukás. Amennyiben az 1-5 kérdések bármelyikére ’nem’ a válaszod, akkor gondold át még egyszer a döntést. De vegyük is sorra ezeket a kérdéseket.

 

1. Racionális ok vezérel-e? Nagyon fontos őszintének lenned magadhoz, hogy az ok, ami miatt a kiköltözés mellett döntöttél, az racionális, vagy inkább érzelmi. Amennyiben nincs racionális okod, akkor azt javaslom, aludj még rá párat.

 

2. Biztosan boldogabb leszel-e kint, mint Magyarországon? A végső cél nyilván, hogy boldogabb legyél. El kell döntened, hogy azok a dolgok, amik jobbak kint, mint otthon, azok számodra elegendőek-e a boldogságodhoz (pl.: azért mert több pénzt keresel, attól még nem biztos, hogy boldogabb is leszel)

 

3. A. Tőke. Tőkével úgy készülj, hogy az elegendő legyen magára a kiutazásra, transzferekre, az első néhány napi lakhatásra és legalább kéthavi megélhetésre (hogy ez pontosan mekkora összeg, arról részletes info a ’Hasznos tudnivalók’ megnüpontban). Félreértés ne essék, nem a döntés meghozatalakor kell, hogy a zsebedben legyen a teljes fedezet, de légy biztos, hogy elő tudod teremteni amikorra kell.

B. Nyelvtudás. Hallani siker sztorikat, hogy XY kiment nulla nyelvtudással és mégis… Én ezeken a történeteken mindig jókat derülök. Nem azért mert hazugság, biztos van, akinek ez tényleg sikerült, csak azt ne feledjük el, hogy egy ilyen emberre jut másik 1000 is, aki  megpróbálta, és nem jött be. Ha nem beszéled a nyelvet, de úgy érzed, hogy te leszel az 1 az 1000-ből, akkor hajrá, ellenkező esetben halaszd el az utat és nagyon feküdj rá a nyelvtanulásra, különben te is mehetsz vissza a balettbe ugrálni.

C. Kitartás. Ez az egyik legfontosabb dolog, amire szükséged lesz külföldön, különösen eleinte. Gondold végig, mire vállalkozol! Elmész egyedül (jó esetben társasággal) egy másik országba, ahol frissen érkezett bevándorlóként, távol nagyon sok szerettedől kell nagyon gyorsan lakást és munkát találnod. Később lesz szó arról, hogy mindez hogyan működik, de már most szólok, hogy elég nagy kitartás kell hozzá.

 

4. Elég nyitott vagy-e? Egy idegen országban, idegen kultúrában nagyon fontos, hogy kellően nyitott légy az új dolgokra, el tud fogadni a kulturális különbségeket, ellenkező esetben nagyon sokat fogsz bosszankodni. Ne feledd, ott majd Neked kell alkalmazkodni.

 

5. Biztos vagy-e a döntésedben? Mint már írtam korábban, szánd rá a kellő időt arra, hogy mindent alaposan végiggondolj, és csak akkor szánd rá magad, ha biztos vagy a döntésed helyességében.

 

Miután kellőképpen átrágtad ezeket a kérdéseket és továbbra is biztos vagy abban, hogy kiköltözöl, akkor megkezdheted az előkészületeket.