Érkezést követően

 

Első kinti lépések

 

Magáról az utazásról nem igazán tudok mit mondani azon kívül, hogy ne késs a reptérről, és hogy amennyiben egy bokszeralsónál nagyobb értéket pakolsz a feladott poggyászba, akkor ne sajnáld rá azt az 1-2000 forintot, hogy a reptéren lefóliázzák a bőröndöt, mert megéri. Sajnos túl sok alulfizetett rakodómunkás dolgozik a Liszt Ferihegyen…

 

Érkezés

 

Szóval folytassuk onnan, hogy túlélted a repülőutat és sikeresen megérkeztél. Ha van kint már ismerősöd, aki vár, akkor jó, mehetsz is hozzá az első pár napra. Ha nincs, akkor jó eséllyel egy motelben fogod tölteni az első néhány napot, úgyhogy vedd elő az akciótervedet, amin ugye már hetek óta megvan, hogy melyik motelbe mész, az hol van, és hogy jutsz oda. Ezekkel kapcsolatosan természetesen legyen B és C terved is! Jobb a túlbiztosítás, mint az utcán alvás. Annyit tudok segíteni, hogy Manchesterben a reptérről a 43-as Steagecoach busz visz be a városközpontba, és az odavezető úton rengeteg motel van, ahol átlagosan 40 font körül van egy kétfős szoba egy éjszakára. Ha nem Manchester a választott városod, akkor a Gúgli lesz a jóbarátod.

 

Az első két hét

 

No, kérem szépen innentől kezd igazán izgalmassá válni a dolog. Kint vagy, van fedél a fejed fölött, mégis hogyan tovább?! Van néhány dolog, ami nélkül semmit nem tudsz intézni. Angliában (és gyanítom más országokban is) ilyen a helyi telefonszám, a proof of address, a NINo és a bankszámla, amiket pontosan ebben a sorrendben fogsz tudni intézni.

 

1. Telefon

 

Az első, amit mindenképp intézned kell, az a helyi telefonszám. Menj be egy mobilszolgáltatóhoz és kérj egy kártyát. Itt is két lehetőség van: feltöltőkártyás (pay as you go), illetve az előfizetéses (contract type). Természetesen előfizetést még nem fogsz kapni, úgyhogy pay as you go-t kérj és úgy számolhatsz, hogy 1 perc beszélgetés átlagosan 10p-be kerül Angliában, ezen a téren nincs nagy különbség a szolgáltatók között. Később, ha már van bankszámlád, akkor már válthatsz előfizetésesre.

 

2. Albérlet

 

Jó esetben, korábbi tanácsomnak megfelelően már vannak kigyűjtött címek, időpontok, telefonszámok, amiket most, hogy már van kinti számod, el is kezdheted hívni őket. Siess mielőbb albit találni, mert anélkül sajnos nem tudsz tovább haladni.

 

3. NINo

 

National  Insurance  Number, azaz NI number (többnyire így rövidítik az angolok), azaz NINo (de ezt csak a magyarok hívják így magyar kiejtéssel, mert az olyan vicces). Ez lesz a kinti TB számod, enélkül nem vállalhatsz munkát. Ennek a megigénylése a következőképpen zajlik: felhívod a JobCentre Plus-t a 0845 600 0643-as számon és ott közlöd az ügyintézővel, hogy National Insurance Number- t szeretnél igényelni. Ezt követően fel fog tenni egy rakat kérdést, amire mind fogod tudni a választ (személyes adatok, cím, telefonszám, mikor és miért érkeztél az országba… stb.), valamint, hogy miért akarsz te ilyet igényelni. Erre a rutin válasz az csak annyi, hogy mert itt szeretnél élni és dolgozni. Úgy számolj, hogy ez kb 10-15 perces telefonbeszélgetés lesz, aminek az lesz a vége, hogy kapsz egy időpontot kb. egy héttel későbbre a hozzád legközelebb eső Jobcentre-be. Ha minden jól megy, akkor kapsz majd egy levelet, amiben megerősítik az időpontodat, sőt, ha jófejek, akkor még fel is hívnak, hogy ugye nem felejtetted el... Szóval bemész a JobCentre-be a megbeszélt időpontra, ahova a létező összes dokumentumodat viszed magaddal (személyi, lakcímkártya, útlevél, jogsi, születési anyakönyvi kivonat, házassági anyakönyvi kivonat… stb, szóval tényleg mindent, amid van). Ezen az interjún megint meg fogják kérdezni, hogy miért igényelsz NINo-t, a válasz megint ugyan az. Tőlünk még kérdeztek ilyeneket, hogy azt követően, hogy megérkeztünk, hol szálltunk meg (be kellett diktálnunk a motel nevét és címét, úgyhogy készülj ilyenekkel), most hol vagyunk… stb, eléggé kikérdeznek. Miután mindent megválaszoltál (ne aggódj, itt tényleg nincs rossz válasz), elkérik minden iratodat fénymásolás céljából. Néhány perc elteltével ezeket visszakapod, és már mehetsz is. Hogy mikor érkezik meg ténylegesen a NINo, az változó, általában egy héten belül megjön. Miután megkaptad, tedd el valami nagyon biztos helyre, mert ez egy állati fontos dokumentum. Maga a doksi az egy A4-es papír lesz, amin rajta van a NINo-d. A lényeg, hogy ezt soha ne add ki senkinek, csak a munkáltatódnak, neki szüksége van rá, hogy tudjon alkalmazni. Valamint még egy dolog miatt nagyon fontos a NINo: a legtöbb helyen ezt már elfogadják proof of address-nek.

 

4. Bankszámla

 

Na ez az a rész, amivel még jókat lehet szívni. Ez is kissé bonyolultabban működik, mint otthon, ahol bemész egy bankfiókba, és mire kijössz, már él is a számlád. No, ez itt kint egy kicsit ráérőssebben megy. Hogy hol nyiss számlát, abba nem szólok bele, mindenkinek más-más tapasztalatai vannak, én személy szerint 3 banknál próbálkoztam a következő eredményekkel:

 

1. Lloyds Bank: nem tudom mi olyan rosszat tettem az életemben, ami miatt ez a bank volt a büntetésem, de az egyszer biztos, hogy egyszer és mindenkorra megbűnhődtem. Nem megyek

bele a részletekbe, legyen elég annyi, hogy a számlanyitási folyamat közel két hét volt, ezt követően egy hónapon belül kétszer zárolták be a számlámat, majd 5 héten keresztül nem voltak hajlandóak kiadni a pénzem, ami náluk volt… És most még tényleg nem mentem nagyon bele.

 

2. NatWest: állítólag jó bank, de ők pl. nem fogadták el a NINo-t proof of address-nek, csak és kizárólag a közüzemi számlákat, amik viszont a főbérlőm nevére jöttek, így lényegében ott közölték, hogy nem tudnak nekünk számlát nyitni.

 

3. Barclays Bank: természetesen itt is vannak problémák, de tudtam relatíve gyorsan számlát nyitni, ami azóta is töretlenül, zárolásmentesen nyitva van és használható.

A többi banknál nem jártam, így azokat nem ismerem. Annyit még érdemes tudni a bankokról, hogy az utalások 2 órán belül (de többnyire inkább azonnal) megtörténnek, vannak fiókok szombaton és vasárnap is nyitva, szóval ilyen szempontból azért nem rossz a szolgáltatás.

 

5. GP (general practitioner, azaz háziorvos)

 

NINo kézhezvétele után még a GP-hez való regisztrálás nagyon fontos. Első sorban nem is azért, hogy legyen kihez menni, ha beteg vagy, hanem azért, mert ha nincs és adott esetben kórházba kell menned, és úgy dönt az orvos, hogy bent tart, akkor horribilis összegeket kell kifizetni benntöltött éjszakánként, ellenben ha be vagy regisztrálva GP-hez, akkor a bent fekvés is ingyenes, nem csak az ellátás. Igen, a kórházi ellátás az alapvetően ingyenes GP nélkül is…

 

Nos, a kinti első lépések nagyjából így zajlanak. Ez az 5 dolog az, amit mindenképp el kell intézned az első hetekben, hogy a későbbiekben boldogulj. Most, hogy minden megvan, jöhet a munkakeresés.